Prizes presented at Rockmount

Adam Foreman picks up the Club Championship Trophy from the Gents Captain.
Adam Foreman picks up the Club Championship Trophy from the Gents Captain.

Last month, the Rockmount Golf Club 2014 Gents and Ladies Captains performed one of their last official duties before handing over the reigns at the AGM.

Lady Captain Janet Douds and Gents Captain Paul Banford presented this year’s competition winners with their respective cups and trophies.

Gents Captain Paul Banford presenting Garry Gilmore with the Drumalig Cup.

Gents Captain Paul Banford presenting Garry Gilmore with the Drumalig Cup.

Following the presentations, the Captains congratulated all the winners, thanked the green-keepers for their dedicated work in maintaining the course throughout the year and all the competition sponsors.

The evening was concluded with supper and musical entertainment.

JUNIOR WINNERS

2014 Order of Merit, Patrick Leaker; Rockmount Enterprises Cup (Best all round Junior Golfer with GUI Handicap) John Dickson; Rockmount Enterprises Cup (Best all round Junior Golfer with Club Handicap) Nicholas Moore; Match Play Shield, Conor Montgomery; Stableford Plate – GUI Handicap, Adam McCluskey; Stableford Plate – Club Handicap, David McCluskey; Junior Captains Day Cup – GUI Handicap, Andrew McClure; Junior Captains Day Cup – Club Handicap, Frank McWilliams; Stroke Play Cup – GUI Handicap, Reece McKeown; Stroke Play Cup – Club Handicap, Nicholas Moore; The Robinson Family 36 Hole Cup, Luke McCaughan; Foursomes Shield – GUI handicap, Adam Douds & Macauley Kinnear; Fraser Cup – GUI and Club, James Woods; Novice Cup, Jack Collins.

Lady Captain Janet Douds presenting Jan Lindsay with the Downey Trophy.

Lady Captain Janet Douds presenting Jan Lindsay with the Downey Trophy.

LADY WINNERS

Nigen Trophy, Vi Anderson; Downey Trophy, Jan Lindsay; M Johnston Memorial Trophy, Lady Captain Janet Douds; Abbey Insurance, Diane Patterson; Danske Bank, Heather Mills; Reid Trophy, Jo Donaldson; Gilbey’s, Patricia Kean; 02 Trophy, Marie Donnelly; Price Rose Bowl, Moya Sloan; DCC Energy / EMO Oil, Diane Patterson; First Trust, Deidre Bones; Rockmount Ladle, Leonie Power & Diane Patterson; Chambers Homes, Ciara Agnew; Bloomfield Auctions, Vi Anderson; Eileen Lowe Trophy, Sue McDonagh; Rockmount Enterprises, Noreen Mlkhael; Craigy Trophy, Noreen Mlkhael; Fairco McIlhagga, Noreen Mlkhael; Captain’s Day winner, Jenny Bain; Millar Fourball Better Ball Cup, Pauline McWilliams & Marie Donnelly; Agnew Singles, Jan Lindsay; WAM Singles, Carol Blyth; Regan Gross Eclectic, Marie Donnelly; Regan Net Eclectic, Jenny Bain; McWilliams Birdie Tree, Marie Donnelly; Beggs Golden Girl, Elana Patterson; Autumn Leaves, Vi Anderson; 12 Hole Trophy, Diane Patterson; Past Captains’ Trophy, Barbara Fleet; Golfer Of Year, Diane Patterson. McCartney Club Champion, Deidre Bones; Junior Girl, Francis Wilson.

Gents winners

Multiple Sclerosis, Michael Carson; PGA Tankard, Reece Wilson; Trotter and Reid, Jon D’arcy & Maurice Wilkinson; Abbey Insurance, Richard Armstrong; Danske Bank, Owen Flynn; Lawell Asphalt, Stephen Walker; Signs Express, William Wilson & Reece Wilson; KPMG, Tony Kennedy; Prossat Ltd, Conor Montgomery; Peter Woods, Darren McClure; McNeill Hotelware, Ryan Wilson & William Wilson; Michael Stewart Pressure Washers, David Kirk; Fred Daly (Mary Peters), Jonathan Grayson; Chambers Homes, Eamon McKinney; Down Wholesale, Sean Connor & Michael McGivern; Assoc Captain’s prize, Michael Bingham; Captain’s Day winner Niall McCabe: Mascott Construction, David Bailie; DCC Energy (EMO OIL), Macauley Kinnear; Rockmount 36 hole, Ronnie Cole; Wilgar Contracts, George Moore & Gareth Poole, Rockmount Gala, Charles Lally; Monteverde Cup, Jonny Grayson; April Medal, Reece Wilson; May Medal, Colin Paul; June Medal, Christopher Robinson; July Medal, Jonathan Patterson; August Medal, Niall O’Hara; September Medal, Adam Foreman; Overall Medal winner, Chris Robinson; Signs Express Match play, Warren Burnside & Conor Drummond; Adult & Juvenile Shield, Ed McDonald & Cameron McDonald; Sidney Lamb, Ed Donaldson & Jeff Lamb; Killynure Shield, Robert Burns; Drumalig Shield, Frank Wallace; Killynure Cup, Brian Heading; Drumalig Cup, Gary Gilmore; Past Captain’s Cup, Peter O’Hara; Seniors Club Championship, Jimmy Robinson; Scratch Cup, Jonny Patterson; Club Champion, Adam Foreman

Gents Captain Paul Banford presenting Jonny Patterson with the Scratch Cup.

Gents Captain Paul Banford presenting Jonny Patterson with the Scratch Cup.

Keep an eye in next week’s STAR for all the Winter League scores.

Lady Captain Janet Douds presenting Noreen Mikhael with the Fairco McIlhagga Cup

Lady Captain Janet Douds presenting Noreen Mikhael with the Fairco McIlhagga Cup