DCSIMG

Hillsborough stun Banbridge Town U16s

editorial image

editorial image

HILLSBOROUGH Boys surprised Banbridge Town Juniors with a 3-0 win in the under-16 section of the Lisburn Junior Invitational League, but Lisburn Distillery Youth were held to a scoreless draw by Solway Stars which means they are two points behind Portadown Youth and Banbridge who both lost.

Lower Maze Youth scored a 2-1 win or Willowbank Youth in the 15s to help the Whites and Glentoran Youth improve their position at the top.

RESULTS: UNDER-11: Ballymena 6, Lisburn Dist 1; Carniny 6, Ox Sunnyside 1; Craigavon 1, Loughgall 6; Glentoran 5, Hillsborough 0; Portadown 1, Lisburn Y 4; Ridgeway 1, Lurgan 1.

UNDER-12: Loughgall 5, Shankill 1.

UNDER-13: Camlough 1, Ox Sunnyside 1; Carrick 6, Glentoran 3; Annagh 3, Loughgall 2; Shankill 2, Lisburn Dist 2; Windmill 1, Donegal Celtic 1.

UNDER-14: Comber 1, Ox Sunnyside 2; Hillsborough 1, Lurgan 0; Ridgeway 1, Banbridge 0; Shankill 1, Ballymacash Rgs 0.

UNDER-15: Loughgall 0, Glentoran 4; Bloomfield 4, Carrick 2; Ox Sunnyside 1, Lisburn Dist 5; Ridgeway 3, Hillsborough 0; Shankill 3, Greenisland 3; Willowbank 1, Lower Maze 2.

UNDER-16: Banbridge 0, Hillsborough 3; Grosvenor 2, Carrick 3; Glen Star 3, Greenisland 3; OxSunnyside 0, Glentoran 5; Portadown 1, Newry 3; Solway Stars 0, Lisburn Dist 0.

UNDER-17: Ballymena 0, Cliftonville 2; Banbridge 2, Glentoran 6; Crusaders 1, Grosvenor 0; Linfield 3, Willowbank 0.

CUP, first round: under-13: Greenisland 1, Lurgan 0.

Under-15: Bloomfield 2, Carrick 1; Banbridge 5, Dromara 4 aet.

Under-17: Lisburn Dist 2, Carrick 1 aet.

FIXTURES

BALLYMACOSS: 9.30, Glentoran v Ridgeway u-11, Greenisland v Banbridge u-15, Greenisland v Ox Sunnyside u-16; 11.15, Glentoran v Windmill u-13, Lisburn Dist v Banbridge u-16, Glen Star v Portadown u-16.

WALLACE PARK: 9.30, Ballymena v Lurgan u-11, Ridgeway v Ballymena u-12, Ballymena v Ox Sunnyside u-13; 11.15, Greenisland v Craigavon u-11, Lisburn Dist v Ox Sunnyside u-14, Ox Sunnyside v Shankill u-15.

GLENMORE: 9.30, Hillsborough v Carrick u-11, Ox Sunnyside v Greenisland u-12; 11.15, Cookstown v Hillsborough u-12, Lisburn Dist v Banbridge u-12.

BARBOUR: 9.30, Lisburn Y v Carniny u-11, Hillsborough v Ballymena u-17, Linfield v Cliftonville u-17; 11.15, Hillsborough v Camlough u-13, Donegal Celtic v Loughgall u-13, Hillsborough v Newry u-16.

MOIRA: 9.30, Loughgall v Lisburn Dist u-11, Ox Sunnyside v Portadown u-11; 11.15, Loughgall v Portadown u-12.

RECREATION CENTRE: 9.30, Lurgan v Shankill u-12, u-14, Banbridge v Lisburn Dist u-17; 11.15, Loughgall v Hillsborough u-15, Grosvenor v Glentoran u-16.

ORANGEFIELD: 9.00, Glentoran v Bloomfield u-15; 11.00, Greenisland v Carrick u-13.

FULLERTON PARK: 9.30, Lisburn Dist v Shankill u-13; 11.15, Carrick v Willowbank u-15.

HAVELOCK PARK: 9.30, Lurgan v Annagh u-13; 11.15, Dromara v Camlough u-15.

RUSHMORE: 9.30, Ballymacash Rgs v Banbridge u-14.

BILLY NEILL: 9.00, Ridgeway v Comber u-14 Cup; 11.00, Carrick v Ridgeway u-16.

SUFFOLK: 9.30, Lisburn Dist v Ridgeway u-15; 11.15, Grosvenor v Glentoran u-17.

LURGAN: 9.30, Lower Maze v Lurgan u-15; 11.15, Solway v Lurgan u-16.

SEAVIEW: 9.00, Crusaders v Willowbank u-17.

 

Comments

 
 

Back to the top of the page