DCSIMG

Three Lisburn teams reach the finals

THREE Lisburn teams reached the finals of the Lisburn Junior Shield on New Year’s Day with semi-final wins on Saturday.

Lisburn Youth eased through in the under-11s, Hillsborough Boys were also easy winners in the under-12 and Lisburn Distillery Youth under-15s beat Glentoran Youth 4-1 but the Glens turned the tables at under-16 level with a 4-1 win.

The under-17 semi between Cliftonville Youth and Lisburn Distillery Youth was postponed till a later date as the Reds were playing a NIBFA Cup tie.

Results

SHIELD, UNDER-11: Ridgeway 5, Loughgall 4 aet; Ox Sunnyside 0, Lisburn Y 5; UNDER-12: Ox Sunnyside 3, Hillsborough 6; Shankill 2, Cookstown 1; UNDER-13: Ox Sunnyside 3, Greenisland 0; Windmill 3, Annagh 4 aet; UNDER-14: Ridgeway 1, Comber 3; Shankill 5, Ox Sunnyside 2.

UNDER-15: Lurgan 1, Bloomfield 1, Bloomfield won 5-3 pens; Glentoran 1, Lisburn Dist 4; UNDER-16: Carrick 1, Banbridge 4; Glentoran 4, Lisburn Dist 1; UNDER-17: Carrick 1, Linfield 5; Cliftonville P, Lisburn Dist P.

LEAGUE, UNDER-11: Ballymena 3, Portadown 0; Carrick 1, Lurgan 3; Glentoran 6, Craigavon 0; Greenisland 0, Carniny 6.

UNDER-12: Banbridge 4, Ridgeway 5; Greenisland 1, Loughgall 6; Lisburn Dist 2, Portadown 0; Lurgan 1, Ballymena 2.

UNER-13: Ballymena 0, Camlough 3; Carrick 1, N. Belfast 2; Glentoran 0, Lurgan 3; Immaculata 1, Loughgall 3; Hillsborough 1, Lisburn Dist ;1 Shankill 1, Ridgeway 0.

UNDER-14: Grosvenor 0, Ballymacash Rgs 6; Loughgall 1, Banbridge 5.

UNDER-15: Banbridge 3, Ox Sunnyside 1; Camlough 1, Lower Maze 2; Carrick 4, Loughgall 2; Dromara 6, Hillsborough 0; Shankill 2, Ridgeway 2; Willowbank 3, Greenisland 2.

UNDER-16: Grosvenor 0, Lurgan 0; Hillsborough 0, Portadown 3; Newry 2, Ox Sunnyside 4; Solway 2, Ridgeway 1.

UNDER-17: Ballymena 1, Willowbank 1; Crusaders 2, Banbridge 0.

Fixtures

BARBOUR: 9.30, Lisburn Dist v Hillsborough u-11, Lurgan v Greenisland u-13, Lurgan v Hillsborough u-16; 11.15, Ox Sunnyside v Carrick u-11, Newry v Greenisland u-16, Hillsborough v Crusaders u-17.

GLENMORE: 9.30, Lisburn Y v Greenisland u-11, Lurgan v Lisburn Dist u-12; 11.15, Ox Sunnyside v Hillsborough u-12, Portadown v Greenisland u-12.

RECREATION CENTRE: 9.30, Ridgeway v Ballymena u-11, u-13, Loughgall v Ballymena u-12; 11.15, Loughgall v Glentoran u-11, Portadown v Carrick u-16, Linfield v Lisburn Dist u-17.

LURGAN: 9.30, Lurgan v Craigavon u-11; 11.15, Lurgan v Camlough u-15.

MOIRA: 9.30, Portadown v Carniny u-11, Loughgall v Dromara u-15; 11.15, Cookstown v Ridgeway u-12, Loughgall v Hillsborough u-13.

WALLACE PARK: 9.30, N. Belfast v Glentoran u-13, Lurgan v Grosvenor u-14, Grosvenor v Glentoran u-17; 11.15, Shankill v Banbridge u-12, Glen Star v Grosvenor u-16.

ORANGEFIELD: 9.00, Lisburn Dist v Glentoran u-15; 11.00, Lisburn Dist v Immaculata u-13.

BALLYMACOSS: 9.30, Ox Sunnyside v Carrick u-13, Ox Sunnyside v Bloomfield u-15, Ox Sunnyside v Glentoran u-16; 11.15, Shankill v Windmill u-13, Loughgall v Hillsborough u-14, Lower Maze v Carrick u-15.

HAVELOCK PARK: 9.30, Annagh v Camlough u-13; 11.15, Ridgeway v Banbridge u-16.

RUSHMORE: 9.30, Ballymacash Rgs v Banbridge u-14.

BILLY NEILL: 9.00, Ridgeway v Comber u-14; 11.00, Ridgeway v Banbridge u-15.

SUFFOLK: 9.30, Carrick v Cliftonville u-17, Willowbank v Banbridge u-17; 11.15, Shankill v Lisburn Dist u-14, Shankill v Willowbank u-15.

FULLERTON PARK: 9.30, Hillsborough v Greenisland u-15; 11.15, Lisburn Dist v Solway u-16.

 
 
 

Back to the top of the page