South Antrim League round-up

South Antrim league action between 1st Lisburn and FC United US0916-428PM Pic by Paul Murphy
South Antrim league action between 1st Lisburn and FC United US0916-428PM Pic by Paul Murphy

All the other matches in the league

PREMIER DIVISION

Warren YM were inspired by a Steven Tierney hat-trick in a 5-1 win over Glaston. Willy Hull and Andy Ginn got the other goals with C. McKenna replying for Glaston.

DIVISION 1

Ballymacash YM II had ben in good form recently, but they were halted when held to a 2-2 draw by Ballymacash Rangers III. Ryan Graham and Chris Walmsley got the Young Men’s goals.

Belvoir FC II had a surprise 3-0 win over 1st Lisburn II and Brunt hit a hat-trick when Orangefield OB III beat Woodvale YM 6-2. Harper 2 and Wright got the other Old Boys’ goals.

DIVISION 2

Chris Edgar scored both goals when Ballymacash YM III beat Victoria Athletic 2-0 in the top of the table clash.

Sandy Row II had a 4-1 win over Newtown Forest III. Scorers for Row were Jonathan Childs 2, James Willis and Jaye Pearce.

GORDON HANNA TROPHY first round

James Thompson was again on the target with three goals when Ballymacash YM beat Warren YM II 5-2. Colin Jamison and an own goal made up the Ballymacash total.

Gary Brady gave Harmony Hill a half-time lead, but South Antrim came back to win 3-1.

Belvoir FC were 4-1 winners over Lambeg Rangers in a second round tie.

SUPPLEMENTARY PLATE SECTION A

Colin Valley III recorded a 5-2 win over Taughmonagh YM II, whose scorers were Nathan Moorhead and Simon Hall.

WHITESIDE CUP SECTION A

Stevie Clydesdale scored twice, one a penalty, and Stevie Moore and Dylan Cush got the other goals when Glenavy III beat Lambeg Rangers II 4-2.

Moira Albion II were 2-1 winners against South Antrim II.

CUP DRAWS

SUPPLEMENTARY CUP GROUP A, Belvoir FC, Lambeg Rangers, Sandy Row, Taughmonagh YM, Warren YM. GROUP B, 1st Lisburn, Ballymacash YM, FC Utd Lisburn, Glaston, Soutg Antrim.

SUPPLEMENTARY PLATE GROUP A, 1st Lisburn II, Bloomfield III, Colin Valley III, Taughmonagh YM II, Warren YM II, Woodvale YM. GROUP B, Ballymacash Rangers III, Ballymacash YM II, Belvoir FC II, Cregagh Wanderers, Orangefield OB III.

WHITESIDE CUP GROUP A, Ballymacash YM III, Glenavy III, Lambeg Rangers II, Moira Albion II, South Antrim II. GROUP B, 10th Old Boys, Harmony Hill, Newtown Forest III, Sandy Row II, Victoria Athletic.

All The Results

PREMIER DIVISION

Glaston 1 Warren YM 5

1st Lisburn 0 FC Utd Lisburn 0

DIVISION 1

Ballymacash YM II 2 Ballymacash Rgs III 2

1st Lisburn II 0 Belvoir FC II 3

Woodvale YM 2 Orangefield OB III 6

DIVISION 2

Newtown Forest III 1 Sandy Row II 4

Victoria Ath 0 Ballymacash YM III 2

GORDON HANNA TROPHY, first round

Ballymacash YM 5 Warren YM II 2

South Antrim 3 Harmoy Hill 1

Second round

Belvoir FC 4 Lambeg Rgs 1

SUPPLEMENTARY PLATE GROUP A

Taughmonagh YM II 2 Colin Valley III 5

WHITESIDE CUP GROUP A

Glenavy III 4 Lambeg Rgs II 2

South Antrim II 1 Moira Albion II 2

South Antrim League fixtures for tomorrow (Saturday)

PREMIER DIVISION: South Antrim v FC Utd Lisburn.

DIVISION 1: 1st Lisburn II v Ballymacash YM II, Warren YM II v Bloomfield III, Ballymacash Rgs III v Woodvale YM.

DIVISION 2: Lambeg Rgs II v South Antrim II.

GORDON HANNA TROPHY, second round: Sandy Row v Belvoir FC II, Glaston v Ballymacash YM III.

SUPPLEMENTARY CUP, Group A: Warren YM v Lambeg Rgs; Group B: Ballymacash YM v 1st Lisburn.

SUPPLEMENTARY PLATE, Group B: Orangefield OB III v Cregagh Wand.

WHITESIDE CUP, Group A: Moira Albion II v Glenavy III; Group B: 10th Old Boys v Harmony Hill, Sandy Row II v Newtown Forest III.

COUNTY ANTRIM JUNIOR SHIELD, quarter final: Ballyvea v Taughmonagh YM.