Distillery only Lisburn team through to final

editorial image

Lisburn Distillery Youth under-17s are the only Lisburn team to reach the Youth Cup finals on Saturday, May 14.

They beat Greenisland Boys 1-0 on Wednesday night but Lisburn Rangers will hope to play the Whites in the decider after their game with Willowbank Youth was postponed till April 20.

Lisburn Youth 13s lost 3-0 to Camlough Rovers and in the same group Hillsborough Boys went down 2-1 to a late goal from Windmill Stars.

In the 14s Lisburn Youth were leading 1-0 but two late strikes saw them lose 2-1 to Willowbank Youth. Distillery lost 3-0 to Windmill in the same age group.

Youth League Results

UNDER-13: Glenavy P, Camlough P; Hillsborough 6, Lisburn Dist 0; Lisburn Ladies P, Windmill P; N. End 1, Blackstaff 6; Blackstaff 2, Lisburn Y 1; Loughgall 0, Camlough 6; Hillsborough 0, Windmill 1; N. End 6, Glenavy 2; Portadown 3, Lisburn Dist 3; Lisburn Ladies 0, Carrick 4.

UNDER-14: Willowbank 3, Chimney Corner 0; Lisburn Dist 3, Hillsborough 2; N. End 2, Blackstaff 6; Chimney Corner 4, Tollymore 5; Downpatrick 4, Lisburn Dist 2; Windmill 2, Willowbank 1; TW Braga 0, Lisburn Y 6.

UNDER-15: Supp Cup, Hillsborough 3, Lisburn Dist 1; Downpatrick 4, Windmill 2; League, Downpatrick 0, Portadown 5; Lurgan Celtic 5, Lisburn Dist 2; Shankill 6, N. End 0.

UNDER-16: Carrick 5, Donegal Celtic 2; Lurgan Celtic 2, Wakehurst 0; Ballybot 2, Wakehurst 3; Donegal Celtic 3, Lisburn Dist 2; Hillsborough 1, Newry 0; Lurgan Celtic 1, Carrick 0.

UNDER-17: Annagh 2, Lisburn Rgs 4; Greenisland P, Wakehurst P; Lisburn Dist 1, Newry 0; Willowbank 3, Hillsborough 1; Valley Rgs 1, Banbridge Town B 6; Hillsborough 4, Annagh 3; Banbridge Rgs 1, Lisburn Dist 3; Banbridge Town A 0, Lisburn Rgs 1; Banbridge Town B 2, Willowbank 4; Downshire 2, Valley Rgs 1; Newry 0, Greenisland 6.

Cup Semi-Final

Results

UNDER-13: Camlough 3, Lisburn Y 0; Hillsborough 1, Windmill 2.

UNDER-14: Windmill 3, Lisburn Dist 0; Lisburn Y 1, Willowbank 2.

UNDER-15: Ballyclare 0, Portadown 1; Lurgan Celtic 3, Shankill 0.

UNDER-16: Newry 0, Carrick 3; Ballyclare 0, Lurgan Celtic 5.

UNDER-17: Lisburn Dist 1, Greenisland 0; Willowbank P, Lisburn Rgs P.

Fixture List

GLENMORE: 9.30, Blackstaff v Lisburn Dist u13, Chimney Corner v Tollymore u14; 11.15, Hillsborough v Lisburn Y.

BALLYMACOSS: 9.30, Carrick v Windmill u13, Ballybot v Carrick u16, Annagh v Greenisland u17; 11.15, Hillsborough v Lisburn Dist u16, Willowbank v Hillsborough u14, Valley Rgs v Willowbank u17.

BARBOUR: 9.30, Lisburn Dist v Downpatrick u14, Ballyclare v Lurgan Celtic u15, Lurgan Celtic v Ballyclare u16; 11.15, Lisburn Ladies v N. End u13, TTBS v N. End u14, N. End v Portadown u15.

MOIRA: 9.30, Lurgan Town v Hillsborough u15; 11.15, Portadown v Glenavy u13.

WALLACE PARK: 9.30, Lisburn Y v Windmill u14, Windmill v Shankill u15, Lisburn Rgs v Newry u17; 11.15, Donegal Celtic v Wakehurst u16, Banbridge Town B v Wakehurst u17.

HAVELOCK PARK: 11.15, Hillsborough v Banbridge Rgs u17.

MONDAY, 6.30pm

BALLYMACOSS: Hillsborough v Carrick u13, Greenisland v Wakehurst u17.

GLENMORE: Camlough v Blackstaff u13.

BARBOUR: Portadown v Lisburn Y u13, Windmill v Lisburn Dist u15, Lisburn Dist v Donegal Celtic u16.

WALLACE PARK: TTBS v N. End u14, Newry v Wakehurst u16.

RECREATION CENTRE: H’boro v Lurgan Celtic u15, Lurgan Celtic v Carrick u16.

WEDNESDAY, 6.30pm

BARBOUR:League Lisburn Ladies v Windmill u13; Supplementary Cup, u14: Hillsborough v Downpatrick, Lisburn Dist v Tollymore.